Merhaba isminiz nedir?

Buse Özkan

Bize biraz kendinden bahseder misin?

Aldığım lisans eğitimi, Malzeme Bilimleri Mühendisliği ve Yüksek Lisans eğitimi, Solar Panel Teknolojisi, alanlarının fazla yazılım içermeyen fakat ufak ufak ucundan kodlamayı öğrendiğim ve gerisini getirmek istediğim bir alan olduğunu farkettim. Mühendislik iş deneyimlerimden öğrendiğim bir şey varsa o da sanırım fazla saha insanı olmadığımdır. Kursa başladığımda hayatımda bir geçiş dönemindeydim, model ve simülasyon yapmaya dayalı olan bir doktora öğrencisiydim. Kalben bir bilim insanı, mühendis olduğumdandır ki her şeyin işleyişini öğrenme ve merak etme gibi bir huyum var. Kursa kendimi yazılım alanında geliştirmek, her gün her an elimizden düşürmediğimiz bu cihazların bize gösterdiklerinin “nasıl” tarafını öğrenmek ve sadece mühendislik alanında var olmama motivasyonuyla katıldım.

Kurs sonrası planlarınız neler? Şimdiye kadar gerçekleşen oldu mu?

Kurs süresince ve bitirdiğimde aklımda olan plan öncelikli olarak “junior developer” seviyesinde iş opsiyonlarını değerlendirmek ve bu alanda ilerlemektir. Şu sıralar kursta aldığım eğitimi pekiştiriyor, ve bu alanda tecrübe edinmek için ve kendimi ileriye taşımak için çok sevdiğim Cyprus Codes ekibinin bir parçası olma şansım oldu.

Piyasadaki diğer kurslar yerine (veya online kurslar yerine) Cyprus Codes'u seçme sebebiniz neydi?

Daha önce aynı kurs müfredatının Manchester Codes bünyesinde denenip uygulanmış olması ve kurs eğitmenlerinin kariyerlerine ve bilgilerine olan güvenimden dolayı Cyprus Codes’u tercih ettim.

Cyprus Codes Fastrack Full Stack Developer kursunda sizi en çok mutlu eden şey neydi?

Yazılım mühendisi arkadaşlarıma baktığımda ne yaptıklarını artık anlamak beni mutlu ve memnun etti. Özellikle kendi projemizi yapma aşamasındaki deneyimlerimiz grup olma hali kursun en zevkli zamanlarıydı.

Kurs boyunca en zorlandığınız şey ne oldu?

Bazı konuların yoğun ve ağır olması sebebiyle uzun çalışma süreleri gerekmesi ve bu süreleri yaratmak bazen zorlandırıyordu beni.

Kurs ile sosyal yaşantınızdaki sorumluluklarınızın dengesini nasıl kurdunuz?

Kurs saatleri çalışan bireylere de uygun olduğu için sosyal yaşantımdaki sorumluluklarımı fazla etkilememiştir.

Kurstaki deneyiminiz hakkında eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Günlük hayatımızdaki kullandığımız teknolojinin arka yüzünü, neyin nasıl oluştuğunu neden olduğunu bilmek kalben ve meslek olarak mühendis olan bir kişi için çok mutluluk verici. Bu fırsatı ve şansı yakaladığım için, böylesine bir dinamik ve destekçi bir ekiple zaman geçirmiş olduğum için çok şanslı hissediyorum.

Şu anda kursa katılacak olan kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Yapamam demeyin, sadece çalışın ve öğrenmeye odaklanın ezberlemeye değil. Sizde benim gibi meraklıysanız, evden çalışma gibi opsiyonları olan bir meslek istiyorsanız fazla vakit kaybetmeden başlayın. Başlamadıkça, erteledikçe başaramayız, ancak başladığımızda başarırız.

Next - Ezgi Esra Akdağ